Ege Siyaset Gazetesi - Ege'nin Siyaset Adresi
 
Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye    
   
Gündem Politika EGE SİYASET Ege Haberleri Dünyadan Ekonomi Eğitim Aile Sağlık Teknoloji Magazin Spor


Ahmet Kiraz, Kafeteryacı ve İzmir'in Vazgeçilmez Mekanı

MAÇLARDA ÇEMEN SATIYORDU..ŞİMDİLERDE İSE.. İZMİR’İN EN GÜZEL CAFELERİNDEN BİRİNİN SAHİBİ
03.12.2012 - 01:02
Yazı Boyutu : Yazı Küçült Yazı Büyüt

MAÇLARDA ÇEMEN SATIYORDU..ŞİMDİLERDE İSE.. İZMİR’İN EN GÜZEL CAFELERİNDEN BİRİNİN SAHİBİ

Hayatımızda tanık olduğumuz sayısız başarı öyküleri var. Bunların bazıları biliniyor, bazıları ise gölgede fark edilmeyi bekliyor desek yalan olmaz herhalde. İzmir’de 2000 yılında işletmeye başladığı Cafe Siesta’yı kısa sürece İzmir’de vazgeçilmez tutkulu bir mekan “marka” haline dönüştüren Ahmet Kiraz ve Siesta Grup’un öyküsü.

Anadolu’nun başarı klasiklerinden biri olan, 2000 yılında hizmete soktuğu bugün İzmir’in en güzel mekânlarından birisi olan “Cafe Siesta” kısa sürede özellikle Güzelyalı’da, Göztepe’de yaşayanların kısaca İzmirlilerin vazgeçilmez yerlerinden biri haline geldi.

Siesta Grup’un kurucusu Ahmet Kiraz, ticaret yapmaya okul yıllarında başlamış. Doğduğu yer olan Kayseri’nin Yahyalı ilçesi, Kirazlı Köyü’nde çocukluğunda hem pazarlarda, hem de amatör maçların yapıldığı statta çemen satarak ev ekonomisine katkı sağlamayı amaçlamış. Kiraz, 1986 yılında geldiği İstanbul’a, yıllar sonra İzmir’in en gözde mekânının temellerini atmak ve hedefine ulaşmak için gecesini gündüzüne katarak, adeta tırnaklarıyla kazıyarak çalıştı. Genç yaşta olmasına rağmen olgun bir düşünceye, pratik bir zekâya sahipti. İzmir’in sayılı marka işletmelerinden olmayı başaran, Siesta Grup’un başarı öyküsü elbette tesadüf değil. İşte İzmirli bir Anne ve Kayserili bir Babanın oğlu olan Ahmet Kiraz’ın Kayseri’nin bir köyünden başlayıp İzmir’in, en gözde mekanına uzanan bir başarı öyküsü bu.

Ahmet Kiraz’ın Çocukluk Yılları

Kayseri’nin Yahyalı İlçesi, Kirazlı Köyü’nde çok çocuklu bir ailenin halı ticareti yapan merhum Salih Kiraz’ın, küçük oğlu olarak dünyaya gelen Ahmet Kiraz  çocukluk yıllarında olabildiğince çocukluğunu yaşayamasa da, o yaşlarda, insan sevgisini, vatan sevgisini, dürüstlüğü, başkalarının haklarına saygılı olmayı, sorumluluk duygusunu, çalışmayı, el emeği ve alın terinin değerini daha ilkokul çağındayken aile büyüklerinden, anne ve babasından ve hiç unutamayacağı öğretmeni tarafından anlatılmıştı.

Küçük Ahmet de bu anlatılanları aklına nakış nakış işlemişti. Ahmet Kiraz duygusal bir çocuktu, onu diğer arkadaşlarından ayıran en büyük özellik ise merhametli ve küçük yaşta olmasına rağmen paylaşmayı çok seven bir çocuk olmasıydı. Kendi ailesinin maddi durumu iyi olmamasına rağmen uzun ve soğuk geçen kış gecelerinde köyde durumları iyi olmayan arkadaşlarına yardım edebilmek için, evlerinin deposuna inip, oradan gücünün kaldırmaya yetmediği iki kova kömürü alan küçük Ahmet hiç kimseye göstermeden arkadaşlarının evinin bahçesine bırakıp kapıyı çalar ve oradan uzaklaşırdı.

Küçük Ahmet büyüdükçe babasına benzemeye başlamıştı. Köyün sevilen simalarından olan babası Salih Kiraz gibi merhametli, yardımsever, onurlu bir duruş sergiliyordu. İlkokulu bitirdikten sonra köylerinin bağlı bulunduğu Yahyalı ilçesinde ortaokula gitmeye başladı o yıllarda babası Salih Kiraz’ın işleri bozulmuştu. Bu durum genç Ahmet’i derinden etkiliyordu. Diğer ağabeyleri, Ahmet henüz çok küçükken, daha iyi bir gelecek için megakent İstanbul’a gitmişlerdi. Genç Ahmet Kiraz’ı da derinden etkileyen babasının işlerinin bozulmuş olması onu genç yaşta aile bütçesine katkı koymak adına çalışmaya yöneltmişti.

Bir yandan Maç İzliyor, Bir yandan çemen satıyordu


Genç Ahmet bir şey yapmak istiyordu babasına yardım edememek onu çok üzüyordu. Bir gün karar verdi. İlçenin meşhur çemen satıcılarından çemen alıp yevmiye ile çalışacak çemen satacaktı. Genç Ahmet satacağı çemenleri anlaştığı firmadan almıştı. Okul çıkışları ve hafta sonlarında, ilçe stadına giderek arkadaşlarıyla birlikte çemenleri satar kazandığı paraları çok sevdiği babasına verirdi. Bu durum iki ay böyle devam etti. Çok sevdiği oğlunun bozuk olan işlerinin düzelmesi için çalıştığını öğrenen Baba Salih Kiraz oğluna yaptığı davranışın çok iyi bir davranış olduğunu fakat işleri ile ilgili durumun geçici olduğunu anlatmaya çalışıyordu. Genç Ahmet babasına çok düşkündü bu yüzden babasına yardım edememenin üzüntüsünü yaşıyor annesine her fırsatta İstanbul’a ağabeylerinin yanına gitmek istediğini anlatıyordu. Genç Ahmet, İstanbul’a gidecek çalışacak ve zor durumda olan babasına ve ailesine yardım edecekti bunu kafasına koymuştu. Ve bir gün pazar alışverişi için gittikleri ilçe pazarına, akşamdan hazırladığı, içinde bir battaniye iki kazak olan bohçayı da yanına alarak annesinin kısa süren pazar alışverişinden sonra annesine “Sen git ben sonra arkadan geleceğim” diyerek annesini köy minibüsüne bindirerek köye yolladı. Genç Ahmet uzunca bir süre etrafına baktı, derin bir nefes çekti, gözleri dolmuştu yaşlı gözlerle ve tarifi imkânsız duygularla. İlçe garajına giderek onu İstanbul’a götürecek olan otobüs’ün hareket saatini beklemeye başladı. Onu istanbul’a götürecek olan otobüs gelmişti, genç Ahmet otobüse binmeden önce son bir kez daha uzun uzun doğup büyüdüğü topraklara bakarak ağlamaya başladı, ardından hızla otobüse binip İstanbul doğru yola çıktı.

1999 DEPREMİ

Ülkemizi yasa boğan 1999 depreminde Ahmet Kiraz’ın sonradan ortak olduğu Avcılar’da Kurulu bulunan lunapark da sular altında kalmıştı. Bu durumda dahi “Mal canın yongasıdır” sözünün tam aksine Ahmet Kiraz depremde suların yuttuğu lunaparkının ilk şokunu atlatır atlatmaz bölgede bulunan depremde enkaz altında kalan insanlara yardım etmek için çalışmalara katıldı. 1999 depreminin birkaç ay sonrasında bölgede yaralar sarılmaya çalışılıyordu. Depremde zarar görenlere devlet tarafından para yardımı yapılıyordu. Lunaparkı sular altında kalan Ahmet Kiraz da devletten küçük bir para yardımı almıştı. Bu para ile yeni bir iş kurmak için İzmir’e gelen Kiraz, burada bulunan tanıdıklarının tavsiyesi üzerine bir cafe almaya karar verdi.

Siesta’nın doğuşu

Devletten aldığı yardımın üstüne eşten dosttan topladığı parayı da ekleyip Cafe Siestayı açtı. 2000 yılında Güzelyalı’ya yeni bir soluk kazandıran geçen her gün müşteri memnuniyetini ilke edinerek müşterilerine yenilikler sunan Siesta Cafe çok kısa sürede İzmir’in vazgeçilmez mekânları arasına girmeyi başardı. İzmirlilerin Gözde mekânlarından biri olan Cafe Siesta haftanın 7 günü yaklaşık 20 personeli ile müşterilerine kusursuz hizmet sunmaya devam ediyor.

 

     Yorumlar
Adınız Soyadınız :
Yorumunuz :
Kalan karakter sayısı : 500

Toplam 0 Yorum Yapıldı

Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
EN ÇOK OKUNANLAR
Sema Pekdaş’ın 15 Yıl Hapsi İsteniyor ::
Sema Pekdaş’ın 15 Yıl Hapsi İsteniyor

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş hakkında avukatlık yaptığı yıllarda zimmet suçunu işlediği iddiasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Fuat Avni'den Yeni İddialar ::
Fuat Avni'den Yeni İddialar

Twitter fenomemi Fuat Avni Gülen grubu mensuplarına provokasyon uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı, Binlerce Kişinin Beklediği Kanunu Onayladı ::
Cumhurbaşkanı, Binlerce Kişinin Beklediği Kanunu Onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, binlerce kişinin beklediği bedelli askerlik kanununu onayladı.

İzmir'den Operasyona Tepki ::
İzmir'den Operasyona Tepki

Paralel yapı iddialarına yönelik İstanbul merkezli 13 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlar sonrası İzmir Adliyesi önünde yaklaşık 3 bin kişi eylem yaptı.

Twitter Fenomeni Fuat Avni Kim? ::
Twitter Fenomeni Fuat Avni Kim?

Bir zamanlar Gülen'in en yakın arkadaşlarından olan Latif Erdoğan, Twitter'da Fuat Avni takma ismiyle yazan kişinin Fethullah Gülen olduğunu söyledi..

Bakan’dan Uyarı: O Ücreti Sakın Ödemeyin! ::
Bakan’dan Uyarı: O Ücreti Sakın Ödemeyin!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, vatandaşın aynı etkiye sahip olduğu kabul edileneşdeğer ilacı taban fiyattan aldığında hiçbir şekilde ilave ücret ödemeyeceğini bildirdi.

A.Kenan Tanrıkulu: Kul Hakkı Yemişler, Haram Zıkkım Olsun ::
A.Kenan Tanrıkulu: Kul Hakkı Yemişler, Haram Zıkkım Olsun

MHP'nin, 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun yıldönümünde düzenlediği Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Haftası İzmir Toplantısı'nda, Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu konuştu.

Kılıçdaroğlu Tokalaşmak İçin Ayağı Kalktı Ama... ::
Kılıçdaroğlu Tokalaşmak İçin Ayağı Kalktı Ama...

Şeb-i Arus'ta bir araya gelen liderler Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu tokalaştı ve bir süre sohbet etti. Erdoğan ise Kılıçdaroğlu'na uzaktan selam vermekle yetindi.

Fuat Avni, Ne Derse O ::
Fuat Avni, Ne Derse O

‘Paralel yapı' İddialarına yönelik operasyon kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 31 kişi hakkında gözaltı kararı olduğunu ve şu ana kadar 12 kişinin gözaltına alındığını açıkladı

PKK'nın Partisi DBP, 26 İlden Çekiliyor ::
PKK'nın Partisi DBP, 26 İlden Çekiliyor

Demokratik Bölgeler Partisi, büyük çoğunluğu Türkiye'nin batısında bulunan 26 il ile bunlara bağlı ilçe ve beldelerdeki teşkilatlarını kapatma kararı aldı.

Altan Tan Partisini Topa Tuttu: Kemalistler Başaramadı, Siz de Başaramayacaksınız ::
Altan Tan Partisini Topa Tuttu: Kemalistler Başaramadı, Siz de Başaramayacaksınız

HDP, DBP ve KESK'in eyleminde çarşaf giydirilmiş kadınların zincirlerle bağlanarak bir erkeğin kölesi gibi gösterilmesine bir tepki de HDP'li Altan Tan'dan geldi.

Müslüman Kürt Halkından Dinsiz HDP'ye Öfke Seli Dinmiyor ::
Müslüman Kürt Halkından Dinsiz HDP'ye Öfke Seli Dinmiyor

HDP/DBP destekli eylemlerde çarşaf ve namus olgusuna yapılan hakaret ve saldırıları Müslüman Kürt halkını ayağa kaldırdı.

Başörtüsü Düşmanı HDP'ye Diyarbakır'da Öfke Seli ::
Başörtüsü Düşmanı HDP'ye Diyarbakır'da Öfke Seli

HDP/DBP destekli eylemlerde çarşaf ve namus olgusuna yapılan hakaret ve saldırıları kitlesel basın açıklamasıyla kınayan TESÇAĞ, bu davranışın, HDP’nin, İslam ve örtü düşmanlığının dışa yansıması olduğunu belirterek, İslam

Avea Serbest Fiyata Geçti, Avea'lılar Yandı ::
Avea Serbest Fiyata Geçti, Avea'lılar Yandı

Avea'nın lisansında 'tavan fiyat' için istisna olduğu ortaya çıktı. Avea, 40 kuruşluk tavan fiyatını 60 kuruşa çıkardı. Vodafone ve Turkcell olayı mahkemeye götürdü.

CHP'de Taşlar Yerinden Oynayacak ::
CHP'de Taşlar Yerinden Oynayacak

'Geleceği Birlikte Kuruyoruz' temalı toplantılarda teşkilatlara görüşlerini anlatan ve talepleri dinleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve yönetimi şimdi seçim stratejisi üzerine çalışma yapıyor.

PKK Vahşetinin Detayı ::
PKK Vahşetinin Detayı

Yasin Börü'nün katili olarak tutuklananlar arasında bir anne ile oğlunun da bulunduğu, cani kadının olay sırasında, 'Gebertin bunları' diye bağırdığı ortaya çıktı.

AKP'nin Dindarlığı - Artık Tüm Cemaatler Terör Örgütü ::
AKP'nin Dindarlığı - Artık Tüm Cemaatler Terör Örgütü

Gülen Cemaati’yle birlikte, Menzilciler, Süleymancılar, İsmailağa, İskenderpaşa ve Nurcular da örgüt kapsamına alındı

Devlet Hastanesi'nde Yangın Faciası - Ölü ve Yaralılar Var ::
Devlet Hastanesi'nde Yangın Faciası - Ölü ve Yaralılar Var

Şanlıurfa Devlet Hastanesi'nde elektrik aksamında meydana gelen arıza nedeniyle yangın çıktı. Hastanede elektriklerin kesilmesi nedeniyle ölenlerin olduğu belirtiliyor.

Piriştina'dan Buca Gölet Hobi Bahçelerini Yıkmasını Kim İstedi? ::
Piriştina'dan Buca Gölet Hobi Bahçelerini Yıkmasını Kim İstedi?

Buca Gölet Tesisleri'nde vatandaşların kullanması için yapılan ve kiraya verilen Hobi bahçelerinin, Belediye Başkanı Levent Piriştina tarafından yıkılmasına karar verildi.

Demirtaş'ın IŞİD Yalanı ::
Demirtaş'ın IŞİD Yalanı

Akşam gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın Türkiye'nin IŞİD'e yardım ettiğine yönelik iddialarına temellendirdiği bir söylemin yalan olduğunu ortaya çıkardı. Demirtaş'ın 'IŞİD'çi' dediği mi

Dr. Ayhan SEVİNÇ
Bu Kavgada Kural Yok
Onur YEŞİLÇAVDAR
Hayatın Anlamı
İnş. Müh. Fatih POLATOĞLU
Siyasi Dönekler 'Dönsek mi?'
Cüneyt AHMET
Dinsel Renkler
EGE SPOR
Veysi BARAN
Yap Boz Ülkesi!
RÖPORTAJLAR
HAVA DURUMU - İZMİR
IZMIR
Diğer Ege İllerini Görmek İçin Tıklayın »
EGE SİYASET facebook'ta
 
 
 
 
 
 
 
       
Copyright © FERMANOĞLU BİLİŞİM | 2010 Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
Destek: info@fermanoglu.net