Ege Siyaset Gazetesi - Ege'nin Siyaset Adresi
Ak parti milletvekili adayları CHP milletvekili adayları MHP milletvekili adayları HDP milletvekili adayları
 
Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye    
   
Gündem Politika EGE SİYASET Ege Haberleri Dünyadan Ekonomi Eğitim Aile Sağlık Teknoloji Magazin Spor


Ahmet Kiraz, Kafeteryacı ve İzmir'in Vazgeçilmez Mekanı

MAÇLARDA ÇEMEN SATIYORDU..ŞİMDİLERDE İSE.. İZMİR’İN EN GÜZEL CAFELERİNDEN BİRİNİN SAHİBİ
03.12.2012 - 01:02
Yazı Boyutu : Yazı Küçült Yazı Büyüt

MAÇLARDA ÇEMEN SATIYORDU..ŞİMDİLERDE İSE.. İZMİR’İN EN GÜZEL CAFELERİNDEN BİRİNİN SAHİBİ

Hayatımızda tanık olduğumuz sayısız başarı öyküleri var. Bunların bazıları biliniyor, bazıları ise gölgede fark edilmeyi bekliyor desek yalan olmaz herhalde. İzmir’de 2000 yılında işletmeye başladığı Cafe Siesta’yı kısa sürece İzmir’de vazgeçilmez tutkulu bir mekan “marka” haline dönüştüren Ahmet Kiraz ve Siesta Grup’un öyküsü.

Anadolu’nun başarı klasiklerinden biri olan, 2000 yılında hizmete soktuğu bugün İzmir’in en güzel mekânlarından birisi olan “Cafe Siesta” kısa sürede özellikle Güzelyalı’da, Göztepe’de yaşayanların kısaca İzmirlilerin vazgeçilmez yerlerinden biri haline geldi.

Siesta Grup’un kurucusu Ahmet Kiraz, ticaret yapmaya okul yıllarında başlamış. Doğduğu yer olan Kayseri’nin Yahyalı ilçesi, Kirazlı Köyü’nde çocukluğunda hem pazarlarda, hem de amatör maçların yapıldığı statta çemen satarak ev ekonomisine katkı sağlamayı amaçlamış. Kiraz, 1986 yılında geldiği İstanbul’a, yıllar sonra İzmir’in en gözde mekânının temellerini atmak ve hedefine ulaşmak için gecesini gündüzüne katarak, adeta tırnaklarıyla kazıyarak çalıştı. Genç yaşta olmasına rağmen olgun bir düşünceye, pratik bir zekâya sahipti. İzmir’in sayılı marka işletmelerinden olmayı başaran, Siesta Grup’un başarı öyküsü elbette tesadüf değil. İşte İzmirli bir Anne ve Kayserili bir Babanın oğlu olan Ahmet Kiraz’ın Kayseri’nin bir köyünden başlayıp İzmir’in, en gözde mekanına uzanan bir başarı öyküsü bu.

Ahmet Kiraz’ın Çocukluk Yılları

Kayseri’nin Yahyalı İlçesi, Kirazlı Köyü’nde çok çocuklu bir ailenin halı ticareti yapan merhum Salih Kiraz’ın, küçük oğlu olarak dünyaya gelen Ahmet Kiraz  çocukluk yıllarında olabildiğince çocukluğunu yaşayamasa da, o yaşlarda, insan sevgisini, vatan sevgisini, dürüstlüğü, başkalarının haklarına saygılı olmayı, sorumluluk duygusunu, çalışmayı, el emeği ve alın terinin değerini daha ilkokul çağındayken aile büyüklerinden, anne ve babasından ve hiç unutamayacağı öğretmeni tarafından anlatılmıştı.

Küçük Ahmet de bu anlatılanları aklına nakış nakış işlemişti. Ahmet Kiraz duygusal bir çocuktu, onu diğer arkadaşlarından ayıran en büyük özellik ise merhametli ve küçük yaşta olmasına rağmen paylaşmayı çok seven bir çocuk olmasıydı. Kendi ailesinin maddi durumu iyi olmamasına rağmen uzun ve soğuk geçen kış gecelerinde köyde durumları iyi olmayan arkadaşlarına yardım edebilmek için, evlerinin deposuna inip, oradan gücünün kaldırmaya yetmediği iki kova kömürü alan küçük Ahmet hiç kimseye göstermeden arkadaşlarının evinin bahçesine bırakıp kapıyı çalar ve oradan uzaklaşırdı.

Küçük Ahmet büyüdükçe babasına benzemeye başlamıştı. Köyün sevilen simalarından olan babası Salih Kiraz gibi merhametli, yardımsever, onurlu bir duruş sergiliyordu. İlkokulu bitirdikten sonra köylerinin bağlı bulunduğu Yahyalı ilçesinde ortaokula gitmeye başladı o yıllarda babası Salih Kiraz’ın işleri bozulmuştu. Bu durum genç Ahmet’i derinden etkiliyordu. Diğer ağabeyleri, Ahmet henüz çok küçükken, daha iyi bir gelecek için megakent İstanbul’a gitmişlerdi. Genç Ahmet Kiraz’ı da derinden etkileyen babasının işlerinin bozulmuş olması onu genç yaşta aile bütçesine katkı koymak adına çalışmaya yöneltmişti.

Bir yandan Maç İzliyor, Bir yandan çemen satıyordu


Genç Ahmet bir şey yapmak istiyordu babasına yardım edememek onu çok üzüyordu. Bir gün karar verdi. İlçenin meşhur çemen satıcılarından çemen alıp yevmiye ile çalışacak çemen satacaktı. Genç Ahmet satacağı çemenleri anlaştığı firmadan almıştı. Okul çıkışları ve hafta sonlarında, ilçe stadına giderek arkadaşlarıyla birlikte çemenleri satar kazandığı paraları çok sevdiği babasına verirdi. Bu durum iki ay böyle devam etti. Çok sevdiği oğlunun bozuk olan işlerinin düzelmesi için çalıştığını öğrenen Baba Salih Kiraz oğluna yaptığı davranışın çok iyi bir davranış olduğunu fakat işleri ile ilgili durumun geçici olduğunu anlatmaya çalışıyordu. Genç Ahmet babasına çok düşkündü bu yüzden babasına yardım edememenin üzüntüsünü yaşıyor annesine her fırsatta İstanbul’a ağabeylerinin yanına gitmek istediğini anlatıyordu. Genç Ahmet, İstanbul’a gidecek çalışacak ve zor durumda olan babasına ve ailesine yardım edecekti bunu kafasına koymuştu. Ve bir gün pazar alışverişi için gittikleri ilçe pazarına, akşamdan hazırladığı, içinde bir battaniye iki kazak olan bohçayı da yanına alarak annesinin kısa süren pazar alışverişinden sonra annesine “Sen git ben sonra arkadan geleceğim” diyerek annesini köy minibüsüne bindirerek köye yolladı. Genç Ahmet uzunca bir süre etrafına baktı, derin bir nefes çekti, gözleri dolmuştu yaşlı gözlerle ve tarifi imkânsız duygularla. İlçe garajına giderek onu İstanbul’a götürecek olan otobüs’ün hareket saatini beklemeye başladı. Onu istanbul’a götürecek olan otobüs gelmişti, genç Ahmet otobüse binmeden önce son bir kez daha uzun uzun doğup büyüdüğü topraklara bakarak ağlamaya başladı, ardından hızla otobüse binip İstanbul doğru yola çıktı.

1999 DEPREMİ

Ülkemizi yasa boğan 1999 depreminde Ahmet Kiraz’ın sonradan ortak olduğu Avcılar’da Kurulu bulunan lunapark da sular altında kalmıştı. Bu durumda dahi “Mal canın yongasıdır” sözünün tam aksine Ahmet Kiraz depremde suların yuttuğu lunaparkının ilk şokunu atlatır atlatmaz bölgede bulunan depremde enkaz altında kalan insanlara yardım etmek için çalışmalara katıldı. 1999 depreminin birkaç ay sonrasında bölgede yaralar sarılmaya çalışılıyordu. Depremde zarar görenlere devlet tarafından para yardımı yapılıyordu. Lunaparkı sular altında kalan Ahmet Kiraz da devletten küçük bir para yardımı almıştı. Bu para ile yeni bir iş kurmak için İzmir’e gelen Kiraz, burada bulunan tanıdıklarının tavsiyesi üzerine bir cafe almaya karar verdi.

Siesta’nın doğuşu

Devletten aldığı yardımın üstüne eşten dosttan topladığı parayı da ekleyip Cafe Siestayı açtı. 2000 yılında Güzelyalı’ya yeni bir soluk kazandıran geçen her gün müşteri memnuniyetini ilke edinerek müşterilerine yenilikler sunan Siesta Cafe çok kısa sürede İzmir’in vazgeçilmez mekânları arasına girmeyi başardı. İzmirlilerin Gözde mekânlarından biri olan Cafe Siesta haftanın 7 günü yaklaşık 20 personeli ile müşterilerine kusursuz hizmet sunmaya devam ediyor.

 

     Yorumlar
Adınız Soyadınız :
Yorumunuz :
Kalan karakter sayısı : 500

Toplam 0 Yorum Yapıldı

Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
EN ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gece Yarısı Flaş Atama ::
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gece Yarısı Flaş Atama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay 14. Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Akarca'yı Yargıtay Cumuhuriyet Başsavcılığına seçti.

Bomba Anket Yurt Dışındaki Seçmenlerden İki Partiye Oy Yok ::
Bomba Anket Yurt Dışındaki Seçmenlerden İki Partiye Oy Yok

A&G araştırma şirketinin sahibi Adil Gür'e göre, yurt dışındaki seçmenin yüzde 50'si AK Parti'ye, yüzde 20'si ise HDP'ye oy verecek.

Operasyonunda Paralar Ayakkabı Kutularından Çıktı: 61 Gözaltı ::
Operasyonunda Paralar Ayakkabı Kutularından Çıktı: 61 Gözaltı

Kocaeli'de polis, yaptığı operasyonda 1 milyon 177 bin TL ve 79 bin dolar sahte para buldu. 61 kişi gözaltına alınırken paraların ayakkabı kutularında saklandığı görüldü.

Kocaoğlu, Yıldırım'a Sert Çıktı: İbretlik Vesikası ::
Kocaoğlu, Yıldırım'a Sert Çıktı: İbretlik Vesikası

Gaziemir Belediyesi işbirliğinde hayata geçirilen Ata Evi-Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nin açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Fuar İzmir’i eleştiren Binali Yıldırım’a sert çıktı.

Kılıçdaroğlu Seçim Kozunu Sır Gibi Sakladı ::
Kılıçdaroğlu Seçim Kozunu Sır Gibi Sakladı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 21 Mayıs Perşembe günü 'Yüzyılın Projesi'ni açıklayacak. Projenin ne olduğu sorusunu yanıtlamayan Kılıçdaroğlu, 'Akılcı proje olacak' dedi.

Çipras'tan HDP'nin İzmir Mitingi Davetine Yanıt ::
Çipras'tan HDP'nin İzmir Mitingi Davetine Yanıt

HDP'nin 23 Mayıs'ta İzmir'de yapacağı mitinge davet ettiği Aleksis Çipras, temsilci olarak Dış İlişkiler Genel Başkan Yardımcısı Yiannis Bournous'u gönderiyor.

Davutoğlu, Demirtaş'ı Hassas Yerinden Vurdu ::
Davutoğlu, Demirtaş'ı Hassas Yerinden Vurdu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Düzce mitinginde Selahattin Demirtaş'a yüklenerek 'Kendisi siyaset yapıyor, dağda kardeşi terörist' dedi.

AK Parti İzmir Teyakkuzda ::
AK Parti İzmir Teyakkuzda

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, gece yarısı bayrak ve afiş asma çalışmalarına katılarak, çalışmaları sabahın ilk ışıklarına kadar takip etti.

Efkan Ala'dan Fuat Avni Açıklaması ::
Efkan Ala'dan Fuat Avni Açıklaması

Efkan Ala: 'İsmi telaffuz etmeden cevap vereceğim. Bulamadınız diye bir şey yok. Yani devletin de kendine göre bir takım yöntemleri oluyor' dedi.

CHP'den İstifa Etti, 200 Kişiyle HDP'ye Geçti ::
CHP'den İstifa Etti, 200 Kişiyle HDP'ye Geçti

Adıyaman'da, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski İl Başkanı Bilal Doğan, akrabalarıyla Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) katıldı.

Obama'ya Seçim Kazandıran Anketçi Araştırdı: AK Parti'ye Büyüşehir  Şoku ::
Obama'ya Seçim Kazandıran Anketçi Araştırdı: AK Parti'ye Büyüşehir Şoku

CHP, Obama'ya seçim kazandıran ABD'li Benenson Stratey şirketiyle anlaşıp anketler yaptırdı, çok çarpıcı sonuçlar çıktı.

7 Şirketin Anketinde Muhalefeti Yıkan Sonuç ::
7 Şirketin Anketinde Muhalefeti Yıkan Sonuç

Seçime 1 ay kala 7 araştırma şirketinin verilerinin ortalamasında HDP barajın altında kalıyor. CHP yüzde 35'den çok uzak ve MHP yüzde 16'larda gözüküyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir Miting Yerini Neden Değiştirdi ::
Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir Miting Yerini Neden Değiştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs'ta İzmir'de 52 bin kişilik Atatürk Stadı'nda miting yapacak.

Son Ankette Ak Partiye Büyük Şok! ::
Son Ankette Ak Partiye Büyük Şok!

Gezici Araştırma Şirketi, son yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı. 20-26 Nisan tarihleri arasında yaptığı araştırmada, AK Parti'nin oyu yüzde 38 düştü.

Ak Parti Seçim Bürosunda Vurulan Eski Vekilin Oğlunun Son Anları! ::
Ak Parti Seçim Bürosunda Vurulan Eski Vekilin Oğlunun Son Anları!

AK Parti Batman bürosunda silahlı saldırya uğrayan ve ölen Abit Nasıroğlu'nun son anları kameraya yansıdı. Nasıroğlu'nun yerde yardım beklediği anlar yürek sızlattı.

Tarihi Erdoğan ve Kocaoğlu Buluşmasında Neler Yaşandı ::
Tarihi Erdoğan ve Kocaoğlu Buluşmasında Neler Yaşandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Valiliği’ni ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

Ağrı'da 4 Aşiret Destekleyecekleri Partiyi Açıkladı ::
Ağrı'da 4 Aşiret Destekleyecekleri Partiyi Açıkladı

Ağrı'daki Pinaşi, Atmaneki, Hemdki ve Marhury, aşiretleri 7 Haziran seçimlerinde AK Parti'yi destekleyeceklerini açıkladılar.

Ehliyetler İçin Son Tarih Sakın Kaçırmayın ::
Ehliyetler İçin Son Tarih Sakın Kaçırmayın

Sürücü Kursu Yönetmeliği uyarınca 29 Mayıs 2013'ten önce alınan sertifikaların 29 Mayıs'a kadar sürücü belgesine dönüştürülmemesi durumunda iptal olacağı bildirildi.

Levent Kırca'ya Büyük Şok - Bunun Talimatını Bizzat Erdoğan Verdi ::
Levent Kırca'ya Büyük Şok - Bunun Talimatını Bizzat Erdoğan Verdi

Komedyenlikten siyasete geçen Levent Kırca'nın Süleyman Demirel tarafından verilen devlet sanatçısı unvanı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından alındı.

İzmir'de Kahveye Pompalı Tüfekli Saldırı ::
İzmir'de Kahveye Pompalı Tüfekli Saldırı

İzmir'de bir kahveye geceyarısı pompalı tüfekle yapılan saldırı sonucunda Erdal Özcan öldü, 1 kişi hafif yaralandı.

İnş. Müh. Fatih POLATOĞLU
Siyasi Dönekler 'Dönsek mi?'
EGE SPOR
Veysi BARAN
Yap Boz Ülkesi!
RÖPORTAJLAR
Hüsnü Aktaş
Müslüman Mahkumlar
NAMAZ VAKİTLERİ - İZMİR
HAVA DURUMU - İZMİR
IZMIR
Diğer Ege İllerini Görmek İçin Tıklayın »
EGE SİYASET facebook'ta
 
 
 
 
 
 
 
       
Copyright © FERMANOĞLU BİLİŞİM | 2010 Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
Destek: info@fermanoglu.net